Zasady przeprowadzania egzaminów dyplomowych w trybie zdalnym na Wydziale Filologicznym UŁ
Poniższe zasady sporządzono na podstawie zarządzenie nr 79 Rektora Uniwersytetu Łódzkiego z dnia 13.01.2021 r. w sprawie: zasad przeprowadzania egzaminów dyplomowych w Uniwersytecie Łódzkim przy użyciu środków komunikacji elektronicznej; zarządzenia nr 130 Rektora UŁ z dnia 14.04.2021 w sprawie: oświadczenia o samodzielnym napisaniu pracy dyplomowej i kończącej studia podyplomowe oraz zapewnienia jakości prac pisemnych w zakresie procedury antyplagiatowej i ich archiwizacji w Uniwersytecie Łódzkim oraz Regulaminu studiów w UŁ.
Czynności przed zdalnym egzaminem dyplomowym:
Kierującego pracą dyplomową (licencjacką/ magisterską)
- Po zaliczeniu studentowi seminarium dyplomowego (następującemu po zaliczeniu wszystkich obowiązkowych przedmiotów i praktyk w toku studiów i po przyjęciu pracy dyplomowej) 14 dni przed planowanym egzaminem dyplomowym, kierujący pracą magisterską/ licencjacką, za pośrednictwem poczty elektronicznej, zgłasza pracownikowi Biura Obsługi Studenta (Dziekanatu) planowany termin zdalnego egzaminu dyplomowego.
- W zgłoszeniu podaje: imię i nazwisko studenta przystępującego do zdalnego egzaminu dyplomowego, nr albumu studenta, tytuł pracy w języku, w którym została przygotowana (język oryginału); skład komisji egzaminu dyplomowego: imię i nazwisko przewodniczącego, kierującego pracą oraz recenzenta; datę i godzinę egzaminu dyplomowego
- W przypadku, kiedy student bądź członek komisji ma potrzebę skorzystania z pomieszczenia na wydziale, kierujący pracą dyplomową zgłasza zapotrzebowanie na przydzielenie sali w sekretariacie Instytutu/Katedry.
- Najpóźniej dzień przed egzaminem kierujący pracą otrzymuje powiadomienie, że na listę zadań w Portalu Pracowniczym trafił protokół (wygenerowany przez pracownika BOS).
- Kierujący pracą dyplomową tworzy w kalendarzu w usłudze Microsoft Teams spotkanie pt. „Egzamin dyplomowy (imię, nazwisko i numer albumu studenta)”, na które zaprasza w roli wymaganych uczestników studenta oraz pozostałych członków komisji. Uczestnicy potwierdzają niezwłocznie za pomocą usługi Microsoft Teams otrzymane zaproszenie.
- Po wprowadzeniu do APD danych przez studenta kierujący pracą sprawdza ich kompletność i poprawność, a następnie zatwierdza je w APD (weryfikacji podlega m.in. zgodność tematu pracy wgranej do APD z tematem podanym do BOS) – zleca badanie pracy w JSA, – akceptuje raport ogólny z badania antyplagiatowego pracy, pod warunkiem, że nie nosi ona znamion plagiatu oraz akceptuje oświadczenie o treści: „Oświadczam, że niniejsza praca została przygotowana pod moim kierunkiem i stwierdzam, że spełnia ona warunki do przedstawienia jej w postępowaniu o nadanie tytułu zawodowego.”.
- Najpóźniej dzień przed egzaminem, kierujący pracą oraz recenzent, wgrywa do systemu APD podpisaną recenzję pracy dyplomowej.
- Kierujący pracą dyplomową oraz pozostali członkowie komisji egzaminu dyplomowego mają obowiązek uzupełnienia i podpisania elektronicznym podpisem UŁ protokołu zdalnego egzaminu dyplomowego (dostępnego w Portalu Pracowniczym) w ciągu 3 dni od dnia jego przeprowadzenia.
- Osoby, które nie posiadają podpisu elektronicznego UŁ powinny skontaktować się Centrum Informatycznym i przesłać wniosek o wydanie podpisu helpdesk@uni.lodz.pl
Studenta
- Po zaliczeniu wszystkich przedmiotów przewidzianych planem studiów na ostatnim semestrze/roku (w tym seminarium dyplomowego i praktyk) i uzyskaniem wpisów do systemu USOS, student ustala z kierującym pracą dyplomową termin zdalnego egzaminu dyplomowego.
- W przypadku, kiedy student ma potrzebę skorzystania z sali na wydziale zgłasza kierującemu pracą prośbę o udostępnienie pomieszczenia w budynku wydziału.
- Po zarejestrowaniu pracy dyplomowej przez BOS(Dziekanat) student wprowadza do APD:
- tytuł pracy dyplomowej w języku polskim, jeżeli była ona przygotowana w innym języku niż polski.
- tytuł pracy dyplomowej w języku angielskim, jeżeli byłą ona przygotowana w innym języku niż angielski,
- streszczenie pracy w języku polskim i języku angielskim oraz w języku oryginału, jeżeli język oryginału jest inny niż język polski lub język angielski,
- słowa kluczowe w języku polskim i języku angielskim oraz w języku oryginału, jeżeli język oryginału jest inny niż język polski lub język angielski,
- wersję elektroniczną pracy dyplomowej przygotowaną w postaci jednego pliku w formacie pdf, przy czym, jeżeli praca zawiera załączniki, to student wprowadza je do systemu APD w postaci spakowanej w jednym pliku archiwum (ZIP, RAR, 7Z),
- zatwierdza w APD oświadczenie o samodzielnym opracowaniu pracy o następującej treści: „Świadom odpowiedzialności prawnej oświadczam, że niniejsza praca dyplomowa została napisana przeze mnie samodzielnie i nie zawiera treści uzyskanych w sposób niezgodny z obowiązującymi przepisami. Oświadczam również, że przedstawiona praca nie była wcześniej przedmiotem procedur związanych z uzyskaniem tytułu zawodowego w wyższej uczelni.”
- Student nie ma obowiązku dostarczenia wersji papierowej pracy dyplomowej i oświadczeń do Biura Obsługi Studenta (Dziekanatu).
Egzamin dyplomowy:
- W wyznaczonym terminie egzaminu student i członkowie komisji inicjują w Teams połączenie w drodze wideokonferencji – dołączając na żywo do spotkania.
- Po zainicjowaniu połączenia przez studenta i wszystkich członków komisji jej przewodniczący weryfikuje tożsamość studenta. W tym celu student okazuje do kamery internetowej dokument potwierdzający jego tożsamość w sposób umożliwiający członkom komisji odczytanie znajdujących się na nim danych osobowych.
- Przed przystąpieniem do merytorycznej części egzaminu przewodniczący komisji wyjaśnia studentowi kwestie techniczne związane z przebiegiem egzaminu, a także konsekwencje przerwania wideokonferencji (utraty połączenia) przed jego zakończeniem.
- Celem umożliwienia komisji upewnienia się, że student udziela odpowiedzi na pytania egzaminacyjne w sposób samodzielny, przewodniczący komisji może instruować studenta odnośnie do sposobu zachowania się oraz odpowiedniego ustawienia przez niego kamery internetowej umożliwiającej kontakt z komisją.
- Jeżeli w trakcie egzaminu utracono połączenie ze studentem, przewodniczący komisji przerywa egzamin, wyznacza nowy termin bądź decyduje o negatywnej ocenie egzaminu.
DYPLOM
Przed odbiorem dyplomu należy:
- rozliczyć się z elektronicznej karty obiegowej (online USOSweb)
- przekazać do Biura Obsługi Studenta Wydziału Filologicznego (Dziekanatu) (za pośrednictwem poczty elektronicznej bądź umieszczając w skrzynce znajdującej się przy wejściu do budynku Wydziału Filologicznego od ul. Narutowicza)
- dowód wniesienia opłaty 60 zł (dotyczy studentów, którzy rozpoczęli studia w roku akad. 2018/2019 i wcześniej) za dyplom ukończenia studiów wraz z suplementem do dyplomu oraz ich dwa odpisy, w tym na wniosek absolwenta, przesłany najpóźniej dzień przed obroną na pocztę elektroniczną pracownika BOS (Dziekanatu) – ich odpis w języku obcym. Odpis dyplomu może być wydany w tłumaczeniu na jeden z następujących języków obcych: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki lub rosyjski; odpis suplementu może być wydany w tłumaczeniu na język angielski
na konto: UNIWERSYTET ŁÓDZKI Bank Polska Kasa Opieki S. A. II Oddział w Łodzi 96 1240 3028 1111 0010 2943 1767
UWAGA:
- Dyplomy wydawane od 15.06.2021 nie zawierają zdjęć.
- Studenci, którzy rozpoczęli studia w roku 2019/2020 nie wnoszą opłaty za dyplom.
Po odbiór dyplomu absolwent zgłasza się wyłącznie, po wcześniejszym umówieniu wizyty z pracownikiem Biura Obsługi Studenta Wydziału Filologicznego (Dziekanatu)
W dniu odbioru dyplomu absolwent:
- oddaje legitymację studencką (dotyczy tylko studentów studiów II stopnia). Absolwenci studiów I stopnia mają prawo do zachowania legitymacji studenckiej do dnia 31 października roku, w którym kończyli studia.