Mgr Eliza Matusiak
Przewodnicząca Radioznawczego Koła Naukowego
Opiekun audycji Uniwersytet Łódzki na fali
e-mail eliza.matusiak@filologia.uni.lodz.pl
miejsce w sieci Polska Bibliografia Naukowa (nauka.gov.pl)
nr ORCID 0000-0003-2455-0245
wyróżnienia
- Stypendium Santander Universidades 2020.
- I wyróżnienie za słuchowisko „Od A do Zet” w Konkursie Akademickim Grand PiK, organizowanym przez Radio Pomorza i Kujaw, 2019.
- Medal za chlubne studia nadany przez Rektora Uniwersytetu Łódzkiego, prof. dr. hab. Antoniego Różalskiego, 2018.
kompetencje naukowe
zainteresowania naukowe
W centrum moich badawczych zainteresowań znajduje się szeroko pojęta sztuka radiowa, ze szczególnym uwzględnieniem form interaktywnych, hipertekstualnych, hybrydowych. Interesuje mnie także zagadnienie Holokaustu w artystycznych dziełach audialnych, tych fikcjonalnych jak i dokumentalnych. W zakresie tworzenia audycji radiowych bliska jest mi również strona praktyczna, stąd też stały udział w opiece i współtworzeniu audycji Uniwersytet Łódzki na fali.
wybrane publikacje
publikacje książkowe:
- Bachura-Wojtasik, E. Matusiak, Brzmienie Holocaustu. O reprezentacjach Zagłady w sztuce radiowej, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź 2020.
artykuły i rozdziały w monografiach
- Nielinearność w audialności. Forma, narracja, interakcja, w: Słowo, głos, cisza. Radio i sztuka audialna, red. J. Bachura-Wojtasik, N. Kowalska-Elkader, Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź 2021, w druku.
- Specyfika tworzywa audialnego oraz zabiegów lingwistycznych w słuchowisku radiowym Ex Barbie Macieja Kowalewskiego, „Prace Językoznawcze” 2020, XXII/1, s. 179-196. Artykuł napisany we współautorstwie z Agnieszką Wypiorczyk.
- Alexa, play The Inspection Chamber. O interaktywnym słuchowisku produkcji BBC w obliczu zwrotu audytywnego, „Media-Biznes-Kultura” 2019, 2 (7), s. 9-21.
- Słuchacz czy bohater? O specyfice słuchowisk interaktywnych na przykładzie Mr. Robot. Daily Five/Nine oraz Westworld: The Maze, w: Postać w kulturze wizualnej, T. 5 Postacie, światy, fikcje, red. A. Krawczyk-Łaskarzewska, A. Naruszewicz-Duchlińska, Olsztyn 2019, s. 9-22.
- O specyfice słuchowiska Kim jest Max Winckler? – analiza i interpretacja, „Media – Kultura – Komunikacja Społeczna” 2018, 1(15), s. 87-99.
- Dźwiękowa sztuka elitarna. Szkic o słuchowisku poetyckim na podstawie wybranych utworów Janusza Kukuły, „Media – Kultura – Komunikacja Społeczna”, w druku. Tekst napisany we współautorstwie z Joanną Bachurą-Wojtasik.
- Interaktywne słuchowisko Alicja 0700 jako dzieło po wielokroć otwarte. Analiza i interpretacja, „Folia Litteraria Polonica”, w druku.
kompetencje dydaktyczne
prowadzone przedmioty
- Podstawy warsztatu dziennikarskiego – dziennikarstwo radiowe
- Dziennikarstwo obywatelskie
- Journalistic and Artistic Radio – Theory and Practice
- Zawód reporter radiowy
- Analiza zawartości mediów – radio
- Sztuka pisania
kompetencje praktyczne
Tworzenie, produkcja i wydawanie audycji radiowej
prywatnie
Podróże bliskie i dalekie, jeśli to tylko możliwe – zawsze z psem. Literatura, reportaż jest mi szczególnie bliski. Fotografia modowa i dokumentalna. Dla równowagi ciała i wnętrza – joga.